• Amir Stein

מלכה של אוויר וחשכהחודשיים של מחסום קריאה יכולים להוציא כל קורא ספרים מדעתו, קל וחומר כשמדובר בקורא ספרים מושבע כמוני. ישבתי מול ערימות מוגבהות של ספרים וחשבתי לעצמי: מה המטרה של הקיום שלי? האם יש סיבה להמשיך לחיות? מה אנשים שלא קוראים ספרים עושים עם החיים שלהם?

(מה באמת אנשים שלא קוראים עושים עם החיים שלהם? אני ממש סקרן)

בכל מקרה, אחרי שבועיים, התחלתי במקרה לקרוא את אדל של יוכי ברנדייס, בתור לרופא שיניים, ופשוט התאהבתי. אז אחרי שיוכי שלתה אותי ממעמקי הדיכאון (בעזרת כוחות קבליים טמירים) הצלחתי לעבור לספר שממש ממש ממש רציתי לקרוא מאז שנה שעברה- מלכה של אוויר וחשכה.

החוויה של לכתוב סקירה בעברית לספר באנגלית מוזרה לי עד מאוד, אבל מעולם לא בער לי לכתוב סקירה על ספר כמו על הספר הלזה- אז בבקשה סילחו לי.


על הספר:

הספר פוגש את עולם ציידי הצללים בשעת משבר.

מחלה מסתורית תוקפת את המכשפים וגורמת להם לאבד את כוחות הקסם שלהם.

ציידי הצללים על סף מלחמת אזרחים.

ספר בעל כשפים אפלים עומד ליפול לידיים הלא נכונות,

והכי גרוע, אמה וג'וליאן הולכים להפיל קללה על כל משפחתם- למרות שהם לא בטוחים מה הקללה בדיוק.

הספר מתחיל ברגע של אבל מאוד מאוד קשה, וממש בדקות הראשונות של הספר התחלתי לייבב בבכי מרורים. לקסנדרה יש את היכולת לגרום לך להרגיש מה שהיא רוצה שתרגישי- ויכולתי להרגיש את זה ממש עם תחילת הספר.


העלילה מבחינת עצמה הייתה טובה. היו כמה אלמנטים שגרמו לי להרגיש כאילו הם דאוס אקס מכינה, או פערים בזמנים שלא היה להם הסבר (נניח, אם 2 א.נשים עברו את השער לעולם אחר בהפרש של כמה דקות, למה כל אחד מהם נחת שם בנקודת זמן אחרת? או, לרפא מחלה בעולם שלנו ע"י מעבר לעולם אחר, הרגיש לי טיפה מאולץ.)

היו גם תשובות לשאלות חשובות שהיו לי עוד מתחילת הקריאה ביקום של ציידי הצללים: למשל, ממה ציידי הצללים מתפרנסים? והפתיע אותי שרק בשלב הזה של הסיפור התשובה נענתה. אולי אם התשובה הייתה מגיעה מוקדם יותר, היה לי יותר קל לקבל אותה.

הייתה גם איזושהי קריאה מחדש של הנפילים, בהתבסס על המקורות. קריאה שהייתה ממש מעניינת, וגרמה לחובב המיתולוגיה הקטן שמתגורר בלב שלי- לצאת בריקוד ניצחון.


במלכה של אוויר וחשכה היה משהו מאוד ראליסטי. הטובים לא בהכרח מנצחים בסיפור הזה, ואנחנו חווים את העולם בצורה מאוד אמיתית וכואבת. אולי לכן קסנדרה הרגישה צורך לדחוף לנו כמה סיפורים רומנטיים והמון סקס. בכל זאת, יש כמות מוגבלת של יגון שאנחנו יכולים לסבול בסיפור הזה.

לגבי הסקס: אני בדרך כלל ממש סולד מרומנים ארוטיים. לא כי אני לא חושב שסיפור מיני יכול להיות סיפור טוב, אלא בגלל שהם בדרך כלל מאוד הטרוסקסואליים, מונוגמיים וכמובן סיסג'נדרים.

בספר הזה, ממש כאילו קסנדרה נענתה לתפילותי, ישנם סיפורי אהבה שהם לא בהכרח סיסג'נדריים, מונוגמיים או הטרוסקסואליים. אני מחבק את השינוי המבורך הזה בשתי ידיים, ומאחל שיבואו בעקבותיה עוד מהפכנים ומהפכניות.

אבל, אני כן חושב שקסנדרה טיפה הגזימה. הרגשתי שהנושא המיני עלה הרבה מדיי פעמים, והרגשתי שבסיטואציות מסוימות (כמו אבל, למשל), המין אפילו היה מיותר. אני לא חושב שצריך לצנזר לבני נוער מיניות, ואני חושב שהציג להם מיניות בריאה יכול להיות דבר נהדר. אבל ליצור שוב ושוב מערכות יחסים מיניות, בלי לחקור חלקים רומנטיים או א-מיניים, או אפילו א-רומנטיים- היה לי קשה, דווקא בגלל הגיוון של העולם.

הצורך האובססיבי של קסנדרה ליצור זוגיות יש מאין עבור כל דמות אפשרית- מוציאה אותי מדעתי.
לסיכום: הספר עצמו היה טוב. התאורים והשפה היו עשירים, כמו תמיד. הדרמה והקשרים אנושיים היוו חלק חשוב מהעלילה, והביאו איתם הרבה מאוד שאלות מעניינות. הקריינות של ספייק הייתה מדהימה, תשמעו את האודיובוק!

תכינו המון טישויים, פטישים ושק איגרוף- אתן תזדקקנה לכל זה.

נתתי לספר דרוג של 4 כוכבים מתוך 5.

0 צפיות
?היי, מה קורה 
  • White Facebook Icon

© 2023 by אמיר שטיין . Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon
להרשמה

היוש, קוראים לי אמיר שטיין    ואני בן 22.

כבר שנים שאני יודע  שבכל מקום בעולם בו אני אהיה, לא משנה מה המצב או הסיטואציה, כל חובב ספרים שאני אפגוש יהפוך מיד לחבר.

מקווה לצרף אתכם/ן לרשימה:)

כדי שתוכלו לקרוא סקירות ברגע שהן מתפרסמות, ועוד הפתעות שוות, מומלץ להרשם ממש כאן.