• Amir Stein

טיולים וחרדה, האם אפשר לשלב את השתיים?

לנסוע לטיול עם חרדה, זה אפשרי בכלל?

לטייל בעולם, לראות נופים נדירים, לחוות תרבויות שונות, לטעום טעמים חדשים- הרבה מזה קורץ לנו. בייחוד בעידן האינסטגרם, בו אנו מוצפים ומוצפות בתמונות מרהיבות שגורמות לנו לרצות גם. אבל מה קורה אם את סובלת מחרדה, ואפילו לנסוע לעיר הקרובה מעלה בך חוסר נוחות? האם גם במצב כזה אפשר לטייל בעולם?

התשובה היא כן! והנה השלבים המאתגרים אך אפשריים שצריך לעבור כדי להצליח.1. קבלה- הפחד מהתקפי חרדה, או מלחוות התקפי חרדה יכול לגרום לנו לחוות התקפי חרדה. האירוניה. כדי להצליח להפחית כמה שיותר את ההתקפי חרדה, עליך לקבל את המציאות הזו. את סובלת מהתקפי חרדה. זה המצב הקיים. התקפי חרדה לא מסכני חיים. הם לא נעימים, הם מעיקים, הם מקשים את השגרה- כל זה נכון. אבל זה מה שיש כרגע. זה המצב הנתון. הם קורים לך, הם יקרו לך. כל מה שצריך לעשות הוא פשוט להשלים עם זה. נכון, יהיה לא נעים. אבל יהיה הרבה פחות מההתקפים, אם תפסיקי להכנס לסטרס רק מעצם המחשבה עליהם.

2. הכירי את עצמך- מה עוזר לך כשאת בהתקף חרדה? לאכול קרח? לקחת לוריבן (במרשם כמובן)? לצבוע? לשבת על הרצפה? לנשום נשימות ארוכות? לשמוע ספר טוב? יש עשרות של טכניקות פשוטות ומידיות להתמודדות עם חרדה. כל שעליך לעשות, זה למצוא את הטכניקה שעובדת הכי טוב בשבילך. ברגע שאת מצויידת בכלים הנכונים, לא משנה אם את בבית או במדינה רחוקה, התקף חרדה הוא אתגר שאפשר לעמוד בו. בנוסף, הידיעה שיש לך כלים להתמודדות עם חרדה, אם זו תבוא, מפחיתה את החרדה.

3. התניות חיוביות- מה היה קורה, אילו בכל פעם בה את יוצאת מהבית היית עוברת חוויה חיובית? נכון, לא הכי קל לחוות חוויות חיוביות בכל פעם, בייחוד שהחוויות שלנו גם תלויות בבני האדם שמקיפים אותנו. אבל אפשר לגרום לזה שלפחות חלק מהן תהיינה חיוביות. למשל, בכל פעם בה הצלחת להשלים משימה שלשמה יצאת מהבית, עשי עבור עצמך משהו קטן וחיובי. קני לעצמך ארוחה טעימה/ קינוח טעים/ אקססורי שתמיד רצית. לאט לאט המח שלך יתחיל לקשר בין השלמת משימות מחוץ לבית לבין החוויה החיובית, והחרדה מיציאה החוצה תפחת.

4. אימון אימון אימון- אם את בת אדם שרגילה להסתגר בבית, יהיה לך מאוד קשה לצאת בבת אחת למסע ארוך. אל החרדה הרגילה מצטרפת תחושת הנוחות של הבית, שאת עכשיו מתקשה לעזוב. לכן, אולי כדאי להתחיל בקטן לפני שכובשים את העולם. כמה קטן? נניח, לקרוא במרפסת במקום לקרוא במיטה. לצאת למכולת ב2 נגלות במקום באחת. החרדה היא כמו שריר, ככל שמסתגרים יותר, היא שולטת יותר, ככל שמתאמנים ויוצאים לעולם, שולטים בה יותר.

5. סבלנות- מהו טיול טוב? האם לרוץ בין מקומות כדי להספיק כמה שיותר, או האם לטעום מדברים נבחרים שאת מעוניינת בהם? האמת שאין תשובה נכונה, כי לכל אדם מתאים משהו אחר. מה שכן חשוב, זה לא לשכוח את המטרה של הטיול; הנאה. לא הספקת הכל כי נהיית עייפה וחרדה? זה בסדר. את לא רוצה לצאת מהחדר כי את חרדה? זה גם בסדר. הכי חשוב זה להשאר סבלנית עם עצמך. לא לשנוא את עצמך. לנסות להוציא את המקסימום מכל מצב נתון. נשארת בחדר? תראי סרט דיסני חמוד ואולי תזמיני אוכל מקומי טעים אליך. הכי חשוב זה לשמור על הסבלנות. כעס עצמי רק יהרוס לך את הטיול, וחבל.

6. פרטנרים נכונים- הסעיף הזה מתקשר ישירות עם הסעיף הקודם. מי מגיע איתך לטיול? האם הבן אדם הזה סובלני ומבין? האם הוא יכנס לסטרס מזה שאת חרדתית? האם התקף חרדה יהרוס לו את כל הטיול? אם התשובה היא כן, נראה לי שכדאי שתמצאי פרטנר/ית אחר/ת. פרטנר טוב, שאכפת לו ממך, ימשיך הלאה עם הטיול, לא יעשה ביג דיל מהצורך שלך במנוחה, ובכללי יגלה התחשבות. כמובן ששתיכן צריכים לסכם מראש מה תעשו במצב כזה, כדי לא להתקבל בו באמצע הטיול, וכדי ששתי הצדדים לא יסבלו. אבל סבלנות וחוש הומור נחוצים פה ממש.

7. טיפול עצמי- החלק הכי כייפי של המדריך הזה! גם בטיול, חשוב לאכול טוב ולישון טוב. חשוב לקחת הפסקה בין אטרקציות, לשבת לכוס קפה/ תה/ שוקו. לא רק לרוץ ולרדוף אחרי הדבר הבא, אלא גם לשים לב לעצמינו, שנח לנו, שנעים לנו. להיות נוכחים בסיטואציה ולא רק לרוץ ולהתקדם. טיולים כאלו, עם טיפול עצמי, מנוחה ואוכל טוב נחרטים גם טוב יותר בזיכרון שלנו.לסיום, חשוב שנזכור שהכי חשוב זה ההנאה שלך. החרדה לא מגדירה אותך, אבל היא חלק משמעותי מהחיים שלך. וללמוד לנהל אותה במגוון מצבים שונים יכול רק לשפר את איכות חייך, ולאפשר לך לחוות את החוויה הבאה שאת כל כך רוצה בה.

נסיעה טובה.

?היי, מה קורה 
  • White Facebook Icon

© 2023 by אמיר שטיין . Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon
להרשמה

היוש, קוראים לי אמיר שטיין    ואני בן 22.

כבר שנים שאני יודע  שבכל מקום בעולם בו אני אהיה, לא משנה מה המצב או הסיטואציה, כל חובב ספרים שאני אפגוש יהפוך מיד לחבר.

מקווה לצרף אתכם/ן לרשימה:)

כדי שתוכלו לקרוא סקירות ברגע שהן מתפרסמות, ועוד הפתעות שוות, מומלץ להרשם ממש כאן.